Pendik kobi | Pendik kobi haberleri | istanbul kobi haber
» 
Pendik Marmara Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kapalı Ameliyatlar Artıyor
a aa
Tarih : 05 Eylül 2013 16:47
Pendik Marmara Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kapalı Ameliyatlar Artıyor
Pendik Marmara Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kapalı Ameliyatlar Artıyor
reklam

MÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Batırel: “Karın iç organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan laparoskopi, torakoskopi ve endoskopik yöntemlerle ameliyat olan hastalar, daha hızlı evlerine dönebiliyor ve klasik cerrahiye göre iyileşme süresi daha da kısalıyor”

Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Fevzi Batırel, “Karın iç organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan, laparoskopi, torakoskopi ve endoskopik yöntemlerle ameliyat olan hastalar, daha hızlı evlerine dönebiliyor ve klasik cerrahiye göre iyileşme süresi daha da kısalıyor” dedi.

Batırel, üniversitenin Haydarpaşa Kampüsü’nde MÜ Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin çeşitli branşlardaki doktorları ile düzenlediği basın toplantısında, hastanede açık ameliyatların yerini kapalı ameliyatların aldığını söyledi.

Hasan Fevzi Batırel, getirdiği kolaylıklar nedeniyle, tıp dünyasında giderek daha çok tercih edilen kapalı ameliyatların, MÜ Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile MÜ Tıp Fakültesi’ne bağlı Academic Hospital’da her branşta başarıyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

Kapalı ameliyatların geleceğin cerrahi yöntemi olduğunu anlatan Batırel, “Karın iç organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan, laparoskopi, torakoskopi ve endoskopik yöntemlerle ameliyat olan hastalar, daha hızlı evlerine dönebiliyor ve klasik cerrahiye göre iyileşme süresi daha da kısalıyor” dedi.

Kapalı yöntemin en az açık yöntem kadar başarılı olduğunu bildiren Batırel, kapalı ameliyat yönteminin cerrahi sırasında olabilecek sorunları ve operasyon sonrası ağrıları azalttığını dile getirdi. Kapalı ameliyatların çok küçük kesilerle gerçekleştirildiğini, bunun da yara izini en aza indirdiğini ve bağışıklık sisteminin özellikle kanser vakalarında az zarar gördüğünü söyleyen Batırel, yöntemle ameliyata bağlı karın içi yapışıklıkların daha az olduğunu, enfeksiyon kapma riskinin azaldığını vurguladı.

Batırel, MÜ Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, beyinden ürolojiye, ortopediden kadın doğuma, genel cerrahiden kalp-damar cerrahisine kadar bütün branşlarda kapalı ameliyat yöntemlerinin uygulandığını, 2012 yılında göğüs cerrahisi dalında gerçekleştirilen 900 operasyondan 300′ünün kapalı yöntemlerle yapıldığını aktardı.

Prof. Dr. Batırel, şunları kaydetti:

“Yemek borusunun tüm hastalıklarını, kapalı ameliyatlarla, tedavi edebiliyoruz. Özellikle yemek borusu kanserinde, çok tecrübeliyiz. Hastanemizde ayrıca çoklu hastalık ameliyatını gerçekleştiriyoruz. Aynı hastaya iki farklı kapalı operasyon, dünyada bile çok nadir bir durumken biz bunu başarıyla uyguluyoruz. Göğüs duvarına delik açılarak yapılan torakoskopi yöntemiyle, akciğer kanseri ve iki taraflı akciğer hastalıklarına müdahale ediyoruz. Göğüs cerrahisinde ayrıca, mide fıtığı, dev mide fıtığı ve kalp zarı hastalıklarında kapalı operasyon yapıyoruz .”

Basın toplantısına katılan diğer doktorlar da kendi branşlarında yaptıkları kapalı ameliyatlar hakkında bilgi verdi. – İstanbul

9572_BnHover

Bir önceki yazımız olan Tuzla'yı Tanıtabilene Bin 500 Lira Ödül başlıklı makalemizde Nüfus Mübadelesi, Türk - Yunan Nüfus ve tuzla sosyal dayanışma hakkında bilgiler verilmektedir.

DİĞER PENDİK KOBİ HABERLERİ

  • Pendik Belediyesi’nin Projeleri

   Pendik Belediyesi’nin Projeleri

   Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, 'ustalık dönemim olacak' diyerek nitelendirdiği yeni dönem projelerini açıkladı. 219 projeyi hayata geçirme sözü veren Şahin, en önemli yatırımları arasında;...

  • Pendik Şeyhli bölgesi imar planı askıda!

   Pendik Şeyhli bölgesi imar planı askıda!

   Pendik İlçesi, Şeyhli bölgesine ilişkin 1/5000 ölçekli plan tadilatı 12 Mart 2014 Çarşamba günü askıya çıkarıldı.   İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 27730 dosya numaralı plan tadilatı 17 Ocak 2014...

  • Pendik Belediyesi yılda 400 engelsiz konut yapmayı hedefliyor!

   Pendik Belediyesi yılda 400 engelsiz k...

   Pendik’te yılda 400 engelsiz konut yapmayı hedefleyen Belediye Başkanı Kenan Şahin, bu konutları yapacak ve ucuza satacak müteahhitlere imar ve iskan ücretlerinde indirim yapılacağını açıkladı. Son bir ayda 8...

  • Anadolum İnşaat Pendik’e 50 milyon TL’lik yatırım yapacak!

   Anadolum İnşaat Pendik’e 50 mily...

   Anadolu Yakası'ında Mini Point ve Sinerji İstanbul gibi pek çok projeye imza atan Anadolum İnşaat, yatırımlarına yine aynı yakada devam ediyor. Tuzla Aydınlı ve Pendik Gözdağı bölgesinde 2 yeni projeye start...

  • WhatsApp Değişti! İşte Böyle Oldu

   WhatsApp Değişti! İşte Böyle Oldu

   iOS 7'nin yayınlanmasıyla beraber uzun zamandır yenilenmeyen Whatsapp'ın arayüzünün nasıl olacağı ortaya...

GÜNÜN HABERLERİ