Pendik kobi | Pendik kobi haberleri  | istanbul kobi haber
» 
Sıcaklık normallerin 7 derece üzerinde olacak
a aa
Tarih : 26 Haziran 2013 11:17
Sıcaklık normallerin 7 derece üzerinde olacak
Sıcaklık normallerin 7 derece üzerinde olacak
reklam
Sıcaklık normallerin 7 derece üzerinde olacak

Sıcaklık normallerin 7 derece üzerinde olacak

Yurt genelinde yağış beklenmezken hava sıcaklığı Türkiye genelinde mevsim normallerinin 3 ila 7 derece üzerinde seyredecek.

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurt genelinde yağış beklenmiyor. Akdeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun doğusunun parçalı bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

 

Hava sıcaklığı Türkiye genelinde mevsim normallerinin 3 ila 7 derece üzerinde seyredecek. Rüzgar ise genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısında yer yer kuvvetli olarak esecek.

-YÜKSEK SICAKLIK-

Meteoroloji, Türkiye’nin güney, iç ve batı kesimlerinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3 ila 7 derece üzerinde seyretmesi nedeniyle yüksek sıcaklığın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini vurguladı.

SICAKLAR TEMMUZ VE AĞOSTOS’TA ÇOK ARTACAK

Prof. Dr. Orhan Şen (İTÜ Meteoroloji Mühendisliği): Esas sıcaklar temmuz ve ağustos aylarında olacak. Akdeniz, İç Ege, Anadolu ve Marmara’ya kadar sokulan bir ısınma var. Temmuz ayı daha sıkıntılı geçecek. Hissedilen sıcaklılar ise 40-45 derece olacak. Bunun nedeni de küresel ısınma ile birlikte iklim değişiklikleri. Artık dünyanın ortalama sıcaklık artışı 2 dereceyi aştı. Güneşteki patlamalar maksimum seviyede. Dünyaya gelen radyasyon miktarı artıyor. Doğu Pasifik’teki El-Nino meteorolojik olayı dünyada sıcaklıkları artırıyor. Tüm bunlar Türkiye, Rusya, İran, Irak ve Arabistan’da sıcaklıkları yukarı çekiyor. İstanbul’da sıcaklılar nemle birlikte 45 dereceyi bulacak. Özellikle İstanbul’da güneşten gelen radyasyonu binalar daha fazla tutuyor ve havaya geri vermiyor bu da ‘ısı adası’ etkisi yaratıyor. İstanbul’da sıcaklık bu nedenle kırsal alana göre 3 derece daha fazla. Sıcaklıklar da bir doğal afettir. 2003′te Fransa’da sıcaktan 35 bin kişi ölmüştü.

-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-

İSTANBUL: Az bulutlu ve açık. (31)

ANKARA: Az bulutlu ve açık. (35)

İZMİR: Az bulutlu ve açık. (35)

ADANA: Az bulutlu ve açık, iç kesimler yer yer parçalı bulutlu. (32)

ANTALYA: Az bulutlu ve açık, iç kesimler yer yer parçalı bulutlu. (32)

SAMSUN: Az bulutlu ve açık. (27)

ERZURUM: Parçalı ve az bulutlu. (27)

DİYARBAKIR: Açık. (39)

-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-

MARMARA: Az bulutlu ve açık.

EGE: Az bulutlu ve açık geçecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, bölgenin iç kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, Doğu Karadeniz’in öğle saatlerinde yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, bölgenin doğusu yer yer parçalı bulutlu.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Açık.

(Mynet)

Bir önceki yazımız olan Gösterilere katılan 2 liseliye 11'er yıl hapis istemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler :

DİĞER GİRİŞİMCİLİK HABERLERİ

GÜNÜN HABERLERİ